Toyota

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkiopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum TOYOTA Forum Strona Główna -> ( Toyota RAV-4 ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kanill11

Debiutant



Dołączył: 10 Cze 2014
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): pisz
Posiadane auto: toyota rav 4 2.0d 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 01 Gru 2014, 17:31
Temat postu:

problem ze zmianą biegów


Witam
Drodzy forumowicze
mój problem dotyczy zmiany biegów. Mianowicie przy próbie zmiany biegów zaczynają ciężko wchodzić. Najbardzie odczuwalne jest to na biegach 1,2,3. Wydaje mi się że z tygodnia na tydzień jest coraz ciężej. Ogólnie nie muszę używać jakiejs wielkiej siły aby zmieniać biegi niemniej jednak jest to dyskomfort. Myślałem zmienić olej w skrzyni, leczy zanim to zrobię pomyślałem ze poszukam w sieci, zapytam na forum (do warsztatu jadę w ostatczeności ponieważ nauczony doświadczeniem zwykle najchętniej nakłaniają one klienta na kupno nowych części tzw. łatwizna o czym przekonałem się wielokrotnie. Przy zmianie biegów nie ma zgrzytów, chrobotania ani czegoś w tym stylu. Co należałby sprawdzić? Czy możliwe ze to wina oleju w skrzyni który nigdy nie był zmieniany? Sycnchronizatory? Od czego zacząć?
Pozdrawiam
Powrót do góry
mustang1

Junior admin


Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 7756
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wielkopolska
Posiadane auto: Jeep Wrangler rubicon
Piwa: 335/31
Wysłany: Pon 01 Gru 2014, 21:21
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów


13 lat i bez wymiany oleju Shocked , czy ten olej chociaż jest? Sprawdź zewnętrzny mechazizm zmiany biegów
_________________

śmierć jeździ szybko, jedź szybciej to Cię nie dogoni
Powrót do góry
fred4x4

Debiutant



Dołączył: 27 Kwi 2012
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Toronto
Posiadane auto: RAV4 PRESTIGE D4D
Piwa: 6/0
Wysłany: Wto 02 Gru 2014, 21:55
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów


niby zalecane co 60 tys w skrzyni biegów wymieniać olej...
Powrót do góry
kanill11

Debiutant



Dołączył: 10 Cze 2014
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): pisz
Posiadane auto: toyota rav 4 2.0d 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 07 Gru 2014, 01:36
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów


stan oleju sprawdziłem. olej wypływa z otworu kontrolnego. Barwę też miał "świeżą" moim skromnym zdaniem. Panowie proszę o poradę. Może polecicie jakiś warsztat fachowy od manualnej skrzyni biegów. Dla mnie ważne jest postawienie właściwej diagnozy. Sporo się też naczytałem w sieci. Rok temu wymieniałem komplet sprzęgła tj. tarcza docisk, łożysko, wysprzęglik - wszystko firmy AISIN. Przyznam że zamontowane było koło sztywne (czyli wcześniej również była jazda na kole sztywnym) i do takiego koła zestaw sprzegła zamontowałem. Czy to może mieć wpływ?
Powrót do góry
Mech toyoty

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 28 Cze 2011
Posty: 454
Skąd jesteś (miejscowość / region): wrocław
Posiadane auto: vplvo xc90 ,auris 1.4d mmt swift mmt
Piwa: 43/0
Wysłany: Nie 07 Gru 2014, 10:56
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów


po pierwsze sprawdź czy nie zaciera się linka pozdrawiam
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 07 Gru 2014, 10:56
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
kanill11

Debiutant



Dołączył: 10 Cze 2014
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): pisz
Posiadane auto: toyota rav 4 2.0d 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 08 Gru 2014, 23:01
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów


Witam
zgodnie z uwagami zajrzałem w tunel pod wybierakiem i przesmarowałem linki. Niewiele to pomogło, ale za to stwierdziłem iż opór zmiany biegu spowodowany jest "szukaniem" biegu. Czasem udaje się trafić i wskakują biegu bez problemu. Ponadto stwierdziłem duże luzy w momencie jak lewarek siedzi już na danym biegu (na każdym biegu podobny luz). Zatem szanowni forumowicze moje podejrzenie pada na wyrobione mocowania lewarka, zaczepów linek lewarka i ogólnie mechanizmu zewnętrznego zmiany biegów...Czy dobrze myślę???Czy wymiana ewentualna części jest trudna czy lepiej zlecić to warsztatowi? Czy konieczny jest demontaż skrzyni??
Powrót do góry
kanill11

Debiutant



Dołączył: 10 Cze 2014
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): pisz
Posiadane auto: toyota rav 4 2.0d 2001
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 15 Gru 2014, 18:40
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) problem ze zmianą biegów


Drodzy forumowicze dziękuję za podpowiedzi. Okazały się przydatne.Poniżej napiszę kilka słów gdyż komuś może się to przydać. Przyczyna "szukania biegów":jest to przede wszystkim wyrobiony mechanizm zewnętrzny na połączeniu lewarka z gniazdem (tym z tworzywa) oraz w mniejszym stopniu luzy na cięgnach (aby się do nich dostać należy zdemontować filtr powietrza - wtedy mamy prawie wszystko na wierzchu). Generalnie ograniczyłem się do przesmarowania ruchomych części białym smarem do zamków. Sporo to pomogło - lżej wszystko chodzi. Pewnie w wolnej chwili próbował będę likwidować największe luzy. W załączeniu spróbują dodać fotkę/filmik.
Zapytam jeszcze o jedną rzecz.
Po zakupie wymianie niezbędnych części przy wybieraku skrzyni sporo się poprawiło. Niestety pozostał taki jakby opór na wałku wybieraka wchodzącego w skrzynię (taki element z przeciwwagą w kształcie półksięzyca). Jak to naprawić?Po odłączeniu od wybieraka łączniczka (podobnego do łącznika stablizatora) stwierdzam stanowczo że opór powstaje właśnie na tym wałku wybieraka.

Pozdrawiam

Scalono. Pkt 20 RF
Keram
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum TOYOTA Forum Strona Główna -> ( Toyota RAV-4 ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Toyota RAV-4 »

Opinie o samochodach Toyota RAV-4 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Toyota RAV-4 ) Porady, problemy techniczne


ToyotaLand Cruiser

99 999

2008r.

298 000 km

mazowieckie

ToyotaRAV-4

65 990

2013r.

118 000 km

śląskie

ToyotaYaris

72 900

2022r.

17 258 km

mazowieckie

ToyotaYaris

5 900

2002r.

158 000 km

śląskie

ToyotaAygo

40 900

2020r.

61 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Avensis Forum   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System