Toyota

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkiopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum TOYOTA Forum Strona Główna -> ( Toyota RAV-4 ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
todd

Debiutant



Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 17
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowiecki
Posiadane auto: toyota RAV4,2.0,2008
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 25 Lis 2014, 17:40
Temat postu:

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Witam. Mam pytanie: Czy warto wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 z 2008r.(2.0,benzyna)? Wg. ASO Toyoty to nie ma takiej potrzeby, a mechanicy jednak radzą by wymienić, bo ponoć skrzynia lepiej pracuje, nie szarpie i auto ma lepsze przyspieszenie...Mój RAV4 ma teraz przebieg 120tys. km. Proszę o opinie na ten temat. Wielkie dzięki Smile
Powrót do góry
DUSK

Dyskutant



Dołączył: 05 Sty 2011
Posty: 92
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wielkopolska
Posiadane auto: DAIHATSU TERIOS J102 1.3 16V 4WD 2002
Piwa: 7/0
Wysłany: Wto 25 Lis 2014, 17:51
Temat postu:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Witam! może porównam troszkę inaczej ,ale czy kolega lubi jeść frytki, które upiekły się w przepracowanym oleju? Ja osobiście nie.To porównaj do auta ,które nie czuje smaku jak człowiek ,ale myśleć trzeba za nie. Ukłony.
Powrót do góry
mr_simon

Czytelnik



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dębno
Posiadane auto: VW PASSAT B4 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 25 Lis 2014, 21:30
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


W instrukcji obsługi napisane jest:

"Wymiana płynu w automatycznej skrzyni biegów konieczna jest jedynie wtedy, gdy samochód jest eksploatowany w jeden ze sposobów określonych jako szczególne warunki eksploatacji, wymienione w książeczce gwarancyjnej. Przy wymianie zalecane jest stosowanie wyłącznie oryginalnego płynu Toyoty do automatycznych skrzyń biegów „Toyota Genuine ATF WS”, który zapewni optymalną sprawność skrzyni biegów. Stosowanie innych płynów do automatycznych skrzyń biegów jest dopuszczalne pod warunkiem, że odpowiadają mu jakością."

Kiedyś jeździłem Jeepem WJ Grand Cherooke 4.7 V8, mój kuzyn, który prowadzi serwis aut amerykańskich, również usilnie twierdził, że oleju w ASB, reduktorze i dyferencjale nie wymienia się. Miałem taką sytuację, że gdy skrzynia była zimna to przez pierwsze 8km nie złączała lock-up'u a także podczas dynamicznego przyśpieszania podczas zmiany na wyższy bieg występowało uderzenie, jakby ktoś w tył wjechał. Pojechałem do kuzyna i mówię mu i problemie - stwierdził, że tak ma być, bo u niego w Hummer'ze H2 też jak skrzynia jest zimna to nie załącza lock-up;u po przejechaniu nawet 15km. Nie dawało mi to spokoju i pojechałem do zakładu specjalizującego się w ASB. Dwóch diagnostów wsiadło do Jeepa, podłączyli komputer diagnostyczny i w drogę. Jeździli z różnymi prędkościami, przyśpieszali, hamowali, ruszali, zwalniali. Po wszystkim przyjechaliśmy na miejsce od razu wjeżdżając na warsztat. Diagnoza: wymiana oleju metodą dynamiczną oraz ponowna adaptacja komputera ASB. Zaprosili mnie na kawę i zajęli się Jeepem. Z pomieszczenia dla klientów obserwowałem co się dzieje: zlali stary olej, odkręcili pokrywę, wymyli ją, wymienili filtr, założyli nową uszczelkę, poskręcali miskę, podłączyli specjalne urządzenie, do jednego pojemnika wlali dwie bańki oleju, uruchomi ustrojstwo i w drugim pojemniku pojawił się drugi olej wypychany przez nowy. Po skończonej operacji, ponownie wsiedliśmy do Jeepa, komputer diagnostyczny, w drogę i znów: zwalnianie, przyśpieszanie, hamowanie, zwalnianie. Wróciliśmy na miejsce. Za całą usługę zapłaciłem 1.013zł - kawa gratis. Od tego momentu: lock-up załączał się po przejechaniu maksymalnie 1km oraz nie występowało już to uderzenie a także skrzynia zdecydowanie lepiej reagowała na pedał gazu a przede wszystkim zmiana biegów była płynniejsza. Więc olej chyba trzeba wymieniać.
W instrukcji Jeepa również napisane jest, że oleju w ASB nie wymienia się.

Tood a jak Ci się sprawuje Rav z tym silnikiem i skrzynią, bo jestem na etapie zakupu i mój typ jest taki sam jak Twoja Rav. Długo nią jeździsz?

Spotkałem się również ze skrzynią multidrive z łopatkami - czym ona różni się od zwykłej ASB? Czy orientuje się ktoś z Was od kiedy ją montowali?
Powrót do góry
todd

Debiutant



Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 17
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowiecki
Posiadane auto: toyota RAV4,2.0,2008
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 30 Lis 2014, 22:47
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Witam mr_simon. Dzięki za obszerne wyjaśnienie zagadnienia. Myślę, że po tym, co napisałeś, jestem zdecydowany co do wymiany oleju w ASB. Tylko ponoć są dwie metody wymiany: dynamiczna i statyczna(chyba). Co doradzisz: całkowita wymiana(za to droższa) czy statyczna(czyli częściowa(część oleju daje się wymienić a część pozostaje) ale tańsza)? Jeszcze jedna sprawa: skrzynia teraz działa dobrze, nic niepokojącego nie zauważyłem. Więc zastanawiam się czy nie poczekać jeszcze trochę...
Co do twojego pytania na temat mojej RAV, to kupiłem od nowości w 2008r. i nie sprawia żadnych większych kłopotów. Tylko raz stukało coś w kolumnie kierowniczej. Na forum tutaj dowiedziałem się o możliwość starania się o bezpłatne części od Toyoty Motor Poland i napisałem do nich. Tak, dostałem bezpłatnie części i po kłopotach:). Natomiast skrzynia jest ok, działa bez zarzutów, nic nie zacina ani nie hałasuje. Jedynie ostatnio przy 120tys. km mechanik radził wymienić olej w ASB, skąd moje pytanie. Teraz mam Avensis z CVT z łopatami, czyli skrzynia bezstopniowa a łopaty do zmiany biegów(mechanicznie) przy kierownicy, jest ok. Z tego co rozumiem to ASB w mojej RAV jest 4-biegowa, a w CVT jest bezstopniowa(płynnie się jeździ bez szarpania), mi się zdaje,że multidriver jest CVT ale jestem laikiem. Pozdrawiam.
Powrót do góry
mr_simon

Czytelnik



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dębno
Posiadane auto: VW PASSAT B4 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 01 Gru 2014, 09:17
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Lepiej wymień metodą dynamiczną, wiem, że droższa ale skuteczniejsza. Dla przykładu: Miałem trzy Mercedesy E-class i w nich wymieniałem metodą statyczną i zawsze było coś, jak nie szarpanie to przeciąganie lub ślizganie - no szlag mnie trafiał. Niby w takich przypadkach powinna pomóc wymiana oleju ale zawsze po wymianie było jeszcze gorzej. Jak pisałem w przypadku Jeepa, gdy wymieniłem olej metodą dynamiczną praca skrzyni poprawiła się.

Dzwoniłem do warsztatu w którym wymieniałem olej w Jeepie z zapytaniem o ASB w RAV4. Pan odpowiedział mi, że rzadko kto przyjeżdża japończykiem z problemem w działaniu skrzyni jedynie ma wymianę oleju i zawsze robią metodą dynamiczną co 60.000km. - Możliwe, że względu na to iż niewielu jest użytkowników takich aut. Plagą natomiast są skrzynie w Audi i VW to dla nich codzienność.

A jak eksploatacją RAV4 czy jest droga w utrzymaniu i co najczęściej się zużywa?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 01 Gru 2014, 09:17
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
todd

Debiutant



Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 17
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowiecki
Posiadane auto: toyota RAV4,2.0,2008
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 01 Gru 2014, 21:12
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Dziś rozmawiałem z mechanikiem na ten temat. Powiedział, że zazwyczaj wymienia tylko część oleju(wg. niego Toyota też tak poleca), natomiast wymienia się cały olej w przypadku naprawy skrzyni. Myślę, że skorzystam z twojej rady.

Jeśli chodzi o eksploatację RAV4, to w moim przypadku nie wiele więcej wydaję na RAV4 niż na Avensis. Wiadomo, że przegląd więcej kosztuje, części też, ale nic takiego złego się nie dzieje na szczęście, żeby trzeba było znacznie więcej wydawać. Auto pali tyle co stary Avensis(nawet trochę mniej), ubezp. też nie więcej bo to jest osobowy z silnikiem 2l. Natomiast co najczęściej się zużywa? zdecydowanie klocki i tarcze hamulcowe. Wiadomo automat. hamuje się hamulcami a nie silnikiem. Mechanik kiedyś mi powiedział, żebym na światłach wrzucić na luz, to się oszczędzają hamulce, ale hm... po to się ma automat, by nie machać wajchą, no nie?Smile. Pozdrawiam
Powrót do góry
mr_simon

Czytelnik



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dębno
Posiadane auto: VW PASSAT B4 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 02 Gru 2014, 08:29
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Ja osobiście, po przeżyciach z ABS w Mercedesach a później w Jeepie, nigdy nie zdecydowałbym się statyczną wymianę oleju.

Spalanie czy ubezpieczenie to normalna sprawa. Głównie chodzi mi czego mogę spodziewać się podczas eksploatacji auta. Ile użytkowników tyle opinii. Dużo użytkowników narzeka na elektronikę, że niby ni stąd ni zowąd może pojawić kontrolka check engine.

Cytat:
Mechanik kiedyś mi powiedział, żebym na światłach wrzucić na luz, to się oszczędzają hamulce


Kiedyś też taką radę dostałem i załatwiłem skrzynię w jednym z Mercedesów. Nigdy w życiu nie powinno się tego robić. Później jak byłem w serwisie ABS na naprawie skrzyni to serwisant pokazał mi na filmie co się dzieje gdy wrzuci się na N podczas postoju - kosztowna sprawa.

A jak oceniasz pracę skrzyni w swojej RAV4. Czy zmiana biegów jest odczuwalna?
Powrót do góry
todd

Debiutant



Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 17
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowiecki
Posiadane auto: toyota RAV4,2.0,2008
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 02 Gru 2014, 21:10
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


U mnie z elektroniką nie ma żadnego problemu. Ogólnie nie mam problemów z RAVką( odpukać!!!). Czy zmiana biegów jest odczuwalna? No, czasami delikatnie szarpie kiedy dodaję gazu, ale można powiedzieć,że nie odczuwalnie. Często ruszam najszybciej przy zmianie światła drogowego na zielone, kiedy inni muszą zmienić biegi wajchą!. Wszystkie moje auta(stare czy nowsze) mają ASB, bo nie potrafię jeździć manualną już. Po prostu zapominam zmienić biegi Wink Nie, nie, co tu dużo mówić, RAV4 z ASB jest super. Zalet jest sporo. Jedynie co mogę zarzucić to to,że amortyzatory są troszeczkę za twarde, ale cóż, to ma być niby-terenówka.
Powrót do góry
mr_simon

Czytelnik



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dębno
Posiadane auto: VW PASSAT B4 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 03 Gru 2014, 08:27
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Na to wychodzi RAV4 to praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe auto Wink

tood masz system keyless go czy zwykły kluczyk?
Powrót do góry
todd

Debiutant



Dołączył: 28 Lis 2012
Posty: 17
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowiecki
Posiadane auto: toyota RAV4,2.0,2008
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 03 Gru 2014, 22:20
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


Owszem, auto ot tak sobie to nie sprawia większego problemu(oczywiście dbam o przeglądy itd..). Natomiast chyba był(mam nadzieję,że był a nie jest) trochę pechowy Crying or Very sad Raz urwano lustro lewe, kamyk uderzył w szybę czołową i pękła, samochód widmo(bez kierowcy) uderzył w drzwi itd, itp...
Powrót do góry
mr_simon

Czytelnik



Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dębno
Posiadane auto: VW PASSAT B4 1.9TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 05 Gru 2014, 12:56
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


tood a jaką masz wersję wyposażenia swojej RAV4?
Powrót do góry
the_bart123

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 17 Sty 2012
Posty: 476
Skąd jesteś (miejscowość / region): Znin
Posiadane auto: Toyota RAV4 2001 1.8 NV
Piwa: 14/85
Wysłany: Nie 07 Gru 2014, 00:54
Temat postu:

Re: ( Toyota RAV-4 ) Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


w samochodach (niewazne jakich) do WSZYSTKIEGO procz automatycznej skrzyni wlasciwie mozna lac co papadnie byle bylo do tego stworzone

Nawet sobie nie wyobrazacie jak automatyczna skrzynia biegow jest skomplikowana - i nie bez powodu lac tam trzeba tylko ORYGINALNY olej - jak Ford to Ford - jak Toyota to Toyota itp.

w zwyklej skrzyni biegow nie trzeba do "konca zycia" samochodu wymieniac oleju gdyz ona jest prosta jak budowa cepa (no chyba ze ktos nie uzywa sprzegla)

polecam poogladac filmiki na youtube jak dzialaja komponenty w samochodzie - sami dojdziecie do tego co i jak robic BEZ ZADNYCH TEZ SPISKOWYCH Smile
Powrót do góry
Metysw

Debiutant



Dołączył: 06 Lip 2011
Posty: 24
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdansk
Posiadane auto: Rav4 2.4 4speed automat 16v. 2009r
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 13 Kwi 2017, 14:29
Temat postu:

Olej w skrzyni


Witam.
Panowie mam pytanie odnośnie oleju w skrzyni. Mam Rav4 2,4 benzyna 4 biegowa automatyczna skrzynia.
Jakiego koloru powinien być olej w skrzyni?
Jak sprawdzam na rozgrzanym silniku to bagnet pokazuje ze jest powyżej stanu HOT. ( chyba jest za dużo oleju).
Jeżeli jest za dużo to jak go można odciągnąć? Czy przez rurkę bagnetu się da np: strzykawką i wężykiem.

Proszę o porady.
Powrót do góry
Robertiko

Czytelnik



Dołączył: 09 Wrz 2021
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wołomin
Posiadane auto: Toyota Yaris HSD
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 09 Wrz 2021, 13:39
Temat postu:

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 2008r.


todd napisał:
Czy warto wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów w RAV4 z 2008r.(2.0,benzyna)? Wg. ASO Toyoty to nie ma takiej potrzeby, a mechanicy jednak radzą by wymienić, bo ponoć skrzynia lepiej pracuje, nie szarpie i auto ma lepsze przyspieszenie...Mój RAV4 ma teraz przebieg 120tys. km. Proszę o opinie na ten temat. Wielkie dzięki Smile
Warto to robić co 60tkm niezależnie czy ASO zaleca czy też nie. Olej starzeje się i wymiana jest konieczna.

Metysw napisał:
Jakiego koloru powinien być olej w skrzyni?
Najcześciej w Toyocie masz kolor czerwony i on powinien być krystaliczny, przeźroczysty.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum TOYOTA Forum Strona Główna -> ( Toyota RAV-4 ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Toyota RAV-4 »

Opinie o samochodach Toyota RAV-4 - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Toyota RAV-4 ) Porady, problemy techniczne


ToyotaAuris

36 900

2013r.

237 000 km

mazowieckie

ToyotaYaris

72 900

2022r.

17 258 km

mazowieckie

ToyotaCorolla

74 900

2022r.

42 550 km

mazowieckie

ToyotaYaris

58 990

2020r.

78 000 km

śląskie

ToyotaCorolla Verso

19 900

2007r.

202 000 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Avensis Forum   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System