Toyota

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkiopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Toyota Yaris ) Jak wymienić lozysko koła tylnego ( hamulce bebnowe, ABS)



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum TOYOTA Forum Strona Główna -> ( Toyota Yaris ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
esio10

Czytelnik



Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pszczyna
Posiadane auto: Yaris 03r silnik 1.0 16V
Piwa: 1/0
Wysłany: Pią 25 Lut 2011, 18:36
Temat postu:

Jak wymienić lozysko koła tylnego ( hamulce bebnowe, ABS)


Witam Panowie, z racji iz zaczeło mi doskwierać tylne łożysko Yarka , chcialem zapytać czy któryś z forumowiczów już podejmował sie tego działania.. Łożysko juz lezy na warsztacie- jutro sie zabieram za wymiane.. na dzien dobry zaznacze że łożysko do tanich nie nalezy.. zakupiłem z optimal-a za jedyne 350 zl, za skf chcieli 700 zl . Jesli kto by mógł zapodać wskazówki to byłbym wdzieczny Smile jak nie , to cóż przyjdzie mi się zmierzyć z wyzwaniem Razz
Powrót do góry
esio10

Czytelnik



Dołączył: 22 Lut 2011
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pszczyna
Posiadane auto: Yaris 03r silnik 1.0 16V
Piwa: 1/0
Wysłany: Sob 26 Lut 2011, 14:39
Temat postu:

Re: ( Toyota Yaris ) Jak wymienić lozysko koła tylnego ( hamulce bebnowe, ABS)


Z racji iż nikt z Panów nie robił i wymiany łożyska, to spróbowałem swoich sił inżyniera Smile i przystąpiłem do wymiany owego łożyska ..

Może by przydatne było to dla chcących samemu wymienić łożysko to opisze w skrócie jak sie do tego zabrać .

1. Na dzien dobry kupujemy łożysko , zaznacze ze Inter Team mieli z optimal-a , z racji ze mam ABS to Panowie pwiedzieli mi w sklepie ze optimal kosztuje 350 zl, można też kupić lepsze ale to juz kwota 700 zl

2. Wjeżdżamy do garażu ( na polu u mnie dzis -8 stopni mrozu ) nie musi być kanał, ja mam ale nie skorzystałem

3. Wyciągamy lewarek i by sie upewnić które łożysko do wymiany to podnosimy majpierw jedną strone auta i zakrecamy kołem i nasluchujemy czy łożysko chuczy , jeśli tak to kupujemy sobie piwko , jesli to nie to opuszczamy auto i dzwigamy drugą strone . Jak zdiagnozuje któtr to koło to...

4. Zdejmujemy kołpak, bierzemy klucz do odkręcania kół, luzujemy koła, po czym podnosimy auto na lewarku i sciagamy kolo z piasty, i sciagamy beben hamulcowy( powinien dać się sciagnąć po sciągnieciu koła, gdyż przykręcona felga trzyma go utwierdzonego do piasty )

5. Robimy łyk Piwka i działamy dalej.. Więc bierzemy teraz klucz nasodowy nr 12 bodajże i od tyłu ( wewnętrznej strony piasty ) odkręcamy 4 śruby i ściągamy przewód z czujnika ABS

6. Teraz najgorsze, zazwyczaj łożysko stare ( caly korpus w którym umieszczone jest łożysko ) jest zapieczone , więc należy posikać WD-40 albo naftą wewnętrzną częśc piasty ( tam gdzie jest kabelek wpięty z ABS ) i po odczekaniu 10 minut - bierzemy młotek i hejaaaaa . Ja uderzałem po tej plasticowej osłonie z ABS- po czym sie wkurzylem, wziąłem srubokret płaski i zdjąłem te plasticową osłone z ABS i sie ukazała wewnętrzna część piasty i po odnalezieniu rury stalowej ( najlepiej 1/2 cala i dluga na 50 cm ) uderzamy mlotkiem w wnętrze.. uprzedzam że łatwo nie będzie..

7. Po wyjęciu starego korpusu z łożyskiem, zakladamy nowe i skręcamy do kupy ...

8. Po skręceniu wszytskiego i zalozeniu wtyczki z ABS i przykreceniu koła , zakręcamy kołem ( które jest jeszcze w powietrzu - na lewarku ) i nasłuchujemy się czy wreszcie nastąpiła cisza Smile

9. By na koniec być zadowolonym z swojej pracy i coś zarobić... to udajemy się do sklepu po kaucje z butelki po piwie , a zużyty korpus z łożyskiem zawozimy na złom ....

To by było na tyle, jeśli by któryś z panów chcial sie podjąć wymiany a nie umiał poradzic z tym.. niech pisze na pw

Pozdrawiam
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
dlubaczgarazowy

Czytelnik



Dołączył: 31 Gru 2017
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wielkopolska
Posiadane auto: Toyota Yaris 1.0 2004
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 31 Gru 2017, 08:56
Temat postu:

Celem uzupełnienia


Hej,

Zainspirowany tym wpisem (dość starym, ale auto też nie młode) postanowiłem wczoraj sam wymienić piastę w mojej Yarisce. Od początku nastawiałem się na to że śruby będą zapieczone i pewnie na tym polegnę i oddam jednak auto sąsiadowi. A tu niespodzianka, śruby poszły bez problemu, więc myślę sobie - jedziemy dalej.

I tu zaczął się problem.
esio10 w punkcie 6 napisał:
Cytat:
uprzedzam że łatwo nie będzie..
ale chciałbym dopowiedzieć czego się spodziewać.

Ja na początek zacząłem wybijać 0,5kg młotkiem przez 0,5m calową rurkę. Po 20 minutach łożysko nie ruszyło się nawet o milimetr (WD poszedł oczywiście dużo wcześniej). Zrezygnowany zadzwoniłem po sąsiada który przyszedł z pomocą: 2kg młot + pręt fi 2cm. Już po pierwszym uderzeniu łożysko ruszyło. Wystarczyły 2 minuty i było wybite.

Także zabierając się do tej pracy wyposażcie się w konkretne narzędzia, bo moim młoteczkiem to mógłbym tak do dzisiaj stukać.

Druga kwestia - łożysko wyszło razem z osłoną hamulca - to jest ryzykowne, bo cały ciężar wisi wtedy na przewodzie hamoulcowym. U mnie nic się nie stało, ale warto kontrolować co się dzieje i ewentualnie "zdbić" co jakiś czas osłonę z piasty uderzając przecinakiem od strony zewnętrznej. Jak sama osłona zawiśnie na przewodzie to będzie dla niego dużo mniejszy stres niż jak do tego dojdzie waga piasty.

Acha, mi dodatkowo od tych uderzeń odleciała okładzina hamulcowa (fakt że dość stara i cienka już była), więc jak wasza też już ma sporo lat, to lepiej wziąć ze sklepu od razu okładzinę i najwyżej oddać, niż potem bez hamulca jeździć.

Powodzenia.[/quote]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum TOYOTA Forum Strona Główna -> ( Toyota Yaris ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Toyota Yaris »

Opinie o samochodach Toyota Yaris - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Toyota Yaris ) Porady, problemy techniczne


ToyotaLand Cruiser

36 700

1998r.

293 000 km

pomorskie

ToyotaAygo

8 800

2008r.

185 000 km

mazowieckie

ToyotaAygo

13 900

2011r.

116 266 km

łódzkie

ToyotaCorolla

79 500

2021r.

26 600 km

mazowieckie

ToyotaAygo

40 900

2020r.

61 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Avensis Forum   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System